Други национални извјештај Босне и Херцеговине у складу са Оквирном конвенцијом Уједињених нација о климатским промјенама
Савјет министара БИХ и ентитетске владе су усвојиле Други национални извјештај Босне и Херцеговине (SNC) према Оквирној конвенцији Уједињених нација о климатским промјенама (UNFCCC), који је предат UNFCCC секретаријату у Бону.
Развојни програм Уједињених нација (UNDP) је уз финансијску подршку GEF-а и у партнерству са Министарством за просторно уређење, грађевинарство и екологију у Влади Републике Српске, као UNFCCC контакт институцијом за БИХ, завршио израду Другог националног извјештаја Босне и Херцеговине о климатским промјенама.
Израда и предаја овог Извјештаја не представља само испуњавање обавеза које БиХ, као држава потписница UNFCCC-а има, SNC такође служи и као значајан стратешки докуменат за одрживи развој, који повезује заштиту животне средине и борбу против климатских промјена са кључним питањима социо-економског развоја.
Уз подршку више од 30 домаћих експерата, те активну улогу релевантних институција, SNC је резултирао ажурираним инвентаром гасова стаклене баште који је верификован у складу са међународним стандардима. Извјештај такође доноси ажурирану процјену утицаја климатских промјена у БиХ и наводи области које имају највећи потенцијал за сузбијање емисија гасова стаклене баште. Идентификацијом приоритетних мјера прилагођавања на климатске промјене, као и мјера смањења емисија гасова стаклене баште, SNC је створио основу за даљи развој БиХ ка одрживом привредном развоју, који истовремено доприноси смањењу сиромаштва и побољшању општег добра без даљег уништавања животне средине. Свјетски лидери су на самиту у Рију 2012. године, овај нови приступ назвали Зелена економија.